Türkiye’nin En Güzel Sahilleri’nden olan Antalya-Kaş-Letoon ve Ksanthos’da Tatile Hazır Mısınız?

Phuket’te gezilecek yerler hakkında bilinmeyenler
6 Mart 2020
Doğu Ekspresinde vagon çeşitleri ve özellikleri
11 Nisan 2020

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri’nden olan Antalya-Kaş-Letoon ve Ksanthos’da Tatile Hazır Mısınız?

3 tarafı sularla çevrili Türkiye birbirinden güzel sahiplere sahip. Türkiye’de deniz keyfi yaşamak için gidilebilecek en güzel yerler neresi?  Türkiye’nin En Güzel Sahilleri’nden olan Antalya – Kaş – Letoon ve Ksanthos’da sizi nasıl bir tatil deneyimi bekliyor? En güzel plajlar nerede? Türkiye’nin en güzel antik sahilleri için nereye gidilmeli?  Tüm bu soruların yanıtlarını sizin için yanıtladık.

Letoon ve Ksanthos Antik Kentleri ve Kaş Sahili’nde tatil keyfi

Antalya-Kaş sahilinin bir kısmında iki Antik kent uzanıyor. Bunlardan ilki Letoon kenti ve diğeri de Ksanthos… Antikçağ boyunca Likya Krallığının din merkezi olan Letoon ve Ksanthos antik kentleri Fethiye Eşen Çayı’nın batısında yer alıyor. UNESCO tarafından 1988’de Dünya Mirası listesinde yer alan bu antik kentler çok sayıda kilise, manastır kompleksi kalıntısına ve duvarlarına ev sahipliği yapıyor. Bu kentlerde ayrıca Apollo ve Letto tapınaklarının kalıntıları da bulunuyor. Aralarında yaklaşık 4 kilometrelik bir mesafe bulunan bu iki antik kentte, Likya dilindeki en uzun ve önemli metinlerin görülebileceği taş yazıtlar bulunuyor.

Mitolojik kaynaklarda bulunan bilgilere göre Zeus hamile kalan karısı Leto adına Letton kentini inşa ettiriyor. Bu nedenle tapınaklarda Leto’nun oğulları Artemis ve Apollon bir arada resmedildiği görülüyor. Kalıntılar arasında Leto, Artemis ve Apollon’un heykellerinin kalıpları bulunuyor. Bir efsaneye göre Zeus Artemis ve Apollo doğunca anneleri Leto’yu terk etmiş. Ancak ikizler annelerini hiç bırakmamış.

Antalya Kaş’ta dalış keyfi

Denize girmek ve dalış yapmak için Kaş sahili, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri konumunda. Deniz berraklığını metrelerce korumayı başarmış. Dalıştaysa görüş mesafesi oldukça fazla. Ayrıca Eşen Çayı nedeniyle bölge Akdeniz kadar sıcak olmuyor.

Kaş’tan Araç Kiralama Yapın ve Bölgeyi Keşfedin!

Antalya Kaş araç kiralama fiyatlarını araştırarak bölgeyi kendi arabanızın konforuyla gezebilirsiniz ve unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Antalya Havalimanı araç kiralama fiyatları için internet üzerinden araştırma gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra Antalya Havalimanı uygun fiyatlı kiralık araç arayışında aradığınız bilgiye ulaşabilir ve avantajlı bir biçimde arabanızı kiralayabilir ve keyifle yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir