Phuket’te gezilecek yerler hakkında bilinmeyenler

Malezya hakkında bilinmeyenler
6 Mart 2020
İstanbul’daki Jakuzili Oteller
20 Mart 2020

Phuket’te gezilecek yerler hakkında bilinmeyenler

Phuket Akvaryumu

Phuket Akvaryumu (Phuket Aquarium), dünyanın farklı bölgelerinden getirilen tatlı su ve okyanus canlı türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Dev bir timsah ağzı olarak inşa edilen akvaryumda mercan kayalıklarının ve süngerlerin yanı sıra eşsiz balıkları görmeniz mümkündür. Üst kattaki bölümde ise, daha küçük akvaryum balıkları, kaplumbağalar, kurbağalar, yengeçler, kertenkele ve dev yılanlar yer alır. Phuket Akvaryumu, 2004 yılında meydana gelen ve Hint Okyanusu kıyılarını vuran tsunamide kayda değer zarar görmüştür. Kapsamlı bir tadilattan  geçirilen akvaryum yeniden açılmıştır.

Rawai

Phuket’te deniz kıyısında bulunan bir köy olan Rawai, Phuket’in güney ucundadır. Güneyinde Laem Ka adında bir limanı olan bu bölgede yaşayan çok sayıda sanatçı ve expat vardır. Phuket’in iki ana limanından biri konumunda olan Rawai’den Phuket adalarına ulaşmak oldukça kolaydır. Phuket’in komşu adalarına dalış, şnorkelli yüzme ve gezi turları için kullanılan balıkçı tekneleri ve uzun kuyruklu tekneler yine buradan kalkmaktadır.

Phuket Sea Shell Museum (Phuket Deniz Kabuğu Müzesi), görülecek yerlerden bir diğeridir. Müzede; dünyanın en büyük altın incisini (140 karat), kabuk fosilleri içeren tortul kayaları ve 250 kilogram ağırlığında bir deniz kabuğunu görebilirsiniz.

Phromthep Burnu ve Seyir Terası

Phuket’in güneyindeki en uç nokta olan ve “Tanrı’nın Pelerini” anlamına gelen Promthep Burnu (Promthep Cape), Rawai Plajı’na yaklaşık iki kilometre mesafede yer alır. Ana yolu takip ederek devam ettiğinizde karşınıza enfes manzaralar çıkacaktır. Açık havada Koh Phi Phi Adası’nı da buradan görebilirsiniz. Gün batımı zamanı yüzlerce ziyaretçinin geldiği burun, adanın en popüler noktasıdır. Burada aynı zamanda bir deniz feneri ve müzesi bulunur.

Yine burada bulunan açık hava tapınağı Brahma Mabedi de etrafında bulunan fil heykelleri ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Taylandlılar burada tütsüler yakıp dua eder.

Nai Harn Beach

Phuket’in en güzel, pitoresk ve huzurlu plajlarından biri olan Nai Harn, Phuket’in güneyinde yeşil tepeler ve küçük adalar arasında yer alır. Muhteşem kumsalı ile her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Nai Harn Beach’te, tepeden baktığınızda enfes manzarası ile sizi büyüleyecektir. Plajın arka kısmında göletle birlikte muhteşem bir görüntü sunan plajın arka tarafında bir de Budist tapınağı vardır. Burada yine çok sayıda restoran bulunur. İyi korunan, temiz ve bakımlı Nai Harn Plajı, deniz keyfi yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Gel-gitten dolayı öğleden önce denizin keyfini çıkarmak iyi bir alternatif olabilir. Aralık ve ocak ayları oldukça yoğun olan plaj sezon dışında çok daha sakindir. 1980’li yıllarda Phuket’te yapılan ilk gerçek plaj oteli olan The Nai Harn Phuket, buranın en iyi resort oteli kabul edilir. Tatil veya Tayland’da balayı için iyi bir seçenek olacaktır.

Karon

Karon, birinci sınıf otellerin bulunduğu oldukça uzun ve nefis bir plaja sahip turistik bir beldedir. Etkileyici denilebilecek birçok restorana ve mutevazi bir gece hayatına imza atan mekanlara rastlayacağınız Karon sakin plajı ile de sıklıkla tercih edilmektedir. Sakin nezih yer severler için Karon Beach’i kesinlikle öneririz. Wat Karon Tapınağı ve pazarı yeri burada görülebilecek yerler arasındadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir