Malezya hakkında bilinmeyenler

Türkiye’nin en ünlü butik otellerine kısa bir bakış
6 Mart 2020
Bu uygulama uçak penceresinin dışında ne olduğunu size söyleyecek
6 Mart 2020

Malezya hakkında bilinmeyenler

Malezya, Güney Asya’nın merkezinde yer alan oldukça renkli bir ülkedir. Sahip olduğu pek çok değerle her yıl birçok turisti ağırlayan Malezya; bozulmamış etkileyici plajları, egzotik adaları, zengin bir etnik ve kültürel mirası, nadide fauna ve florası ile dünya ülkeleri arasında modern turizmin kalbinin attığı bir ülke konumundadır. Her kesime uygun tatil seçenekleri ile harmanlanan nadir ülkelerden biri olan Malezya, yıl boyunca tropikal iklime sahiptir. Güney Asya’nın en çok turist ziyaret çeken ülkelerinin başında gelen Malezya; zengin kültürel birikimi, doğal güzellikleri, tarihi derinliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Güney Asya’nın en yüksek Dağı Mount Kinabalu, vizibilitesi 40 metreye kadar çıkan dünya klasmanında dalış merkezleri, 130 milyon yıllık kadim yağmur ormanları, dünyanın en büyük kireçtaşı mağarası, içlerinde orangutanların ve kaplanların olduğu soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan 286 canlı türü ile egzotik olduğu kadar renkli bir dünyanın da kapılarını aralayan Malezya mutlaka görülmesi gereken ülkelerdendir.

Zengin doğal yapısı ve renkli yaşamı ile Malezya sizi bekliyor

Öte yandan ilk yerleşimleri 25 bin yıl öncesine dayanan 30’dan fazla etnik kabilesi ve zengin kültürel birikimi ile Malezya, ziyaretçilerine gerçek bir Asya deneyimi vadediyor. Kristal berraklığında denizi, bembeyaz göz alıcı kumsalları, zengin deniz altı yaşamı ile Malezya adaları tam bir tatil cenneti konumundadır. Deniz-kum-güneş üçlüsünü vazgeçilmez gören tatilcilerin uğrak noktası olan Malezya, cennetten kopmuş bir ülkedir.

Güney Asya’nın en istikrarlı, güvenli ve kolay gezilebilir ülkelerinden biri olma özelliğini taşıyan Malezya, 28.3 milyonluk nüfusa sahiptir. Federatif anayasal monarşi ile yönetilen Malezya’da 13 eyalet bulunur. Ancak bunların ikisi Malezya yarımadasında, biri Borneo kısmında olan üç federal bölgeden meydana gelmektedir. Sadece başkent Kuala Lumpur’da 3.8 milyon kişi yaşamaktadır. 329.8 kilometrekarelik bir alana yayılan Malezya, Güney Asya’da yer alan Malezya Yarımadası (Peninsular Malaysia) ile Güney Çin Denizi’nde yer alan Borneo Adası (Malaysian Borneo) olmak üzere birbirine oldukça uzak iki ana kara parçasından oluşmaktadır.

Kozmopolit kültürel yapısı ile Malezya’da tüm halklar kardeşçe yaşıyor

İngiliz sömürgeliğinden ayrılıp 31 Ağustos 1957 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Malezya’da halkın yüzde 50.4 Malay, yüzde 23.7 Çinli, yüzde 11 yerli ve yüzde 7.1 Hintlidir. Ülkede resmi dil Malayca’dır. Halkın önemli bir bölümü çok iyi İngilizce konuşur. Dini olarak da kozmopolit bir yapıya sahip olan ülkede Müslüman, Budist, Hıristiyan, Hindu, Daoist yanı sıra birçok farklı dinden insan bir arada ve kardeşçe yaşamaktadır.

Ülkenin yarısından fazlası tropikal yağmur ormanları ile kaplıdır. Tarih öncesi dönemden bu yana gelen yağmur ormanları, dünyada başka hiçbir yerde olmayan hayvanları ile dünyanın en zengin biyo çeşitliliğine sahip 12. ülkesi olma özelliğindedir. Keyifli bir tatil yapmak isteyenlerin ve doğaseverlerin buluşma noktası olan Malezya, dünyanın en güzel eko turizm projeleri ile önemli bir turizm merkezidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir