Gezgin olmak mı, turist olmak mı? Gezgin ve turist arasındaki farklar ne?

Workaway’de gezmeye vaktim oluyor mu?
24 Ağustos 2020

Gezgin olmak mı, turist olmak mı? Gezgin ve turist arasındaki farklar ne?

Ulaşım araçlarının gelişmesi ve gelişen konaklama imkanlarıyla insanlar artık daha fazla gezmeye başladı. Şüphesiz gezme eylemi geçmişte de yapılırdı. Tarihsel olarak kıtaların keşfi, yeni teknolojilerin başka uygarlıklara ulaşması da tam da gezme işini gerçekleştirilen insanlar tarafından nesillere aktarıldı. Günümüzde gezgin kavramı kadar turist kavramı da hayatımızın önemli bir yerinde yer alıyor. Peki siz yolculuk planlarınızda kendinizi ne olarak tanımlıyorsunuz? Gezgin mi yoksa turist mi? Gezgin kime denir? Turist kime denir? Yanıtları sizin için derledik.

Turist olmak mı?

Turist gezeceği yerin rotasını iyi bilir, çünkü önceden planlamıştır. Havaalanında hangi araca bineceğini, hangi otelde konforlu bir şekilde konaklayacağını, yemek için bol alternatifli mekanları iyi bir planlamayla daha önceden hazırlar. Hatta hediyelik eşyaların nereden alabileceğine bile bakma imkanına sahiptir. Bol bol fotoğraf çeker, sosyal medyasında da sıklıkla paylaşımda bulunur. Rahatına düşkün bir yolcudur turist.

Gezgin olmak mı?

Gezgin ise yolculuk ettiği yerlerden bir turiste göre hep daha fazlasını görmek ister. Sorduğunuzu duyar gibiyiz? Nedir bu gezginin derdi? Bir gezgin yolculuğunu nasıl organize eder?  Gideceği yerleri uzunca bir süre planlar, üzerinde çalışır. Kullanacağı araçları, istikametini, bineceği uçağın en ucuz biletini, havayolu şirketlerini… Tüm konforuyla misafirlerini ağırlayan otellerin yerine, bütçe dostu hostelleri tercih ederler. Ya da ücretsiz olan couchsurfing (boş kanepe) sistemini kullanırlar. Genelde yerel halkın damak tadını yakalamak için lokantalarda yemek yerler. Ya da marketten kendi menülerini yaratırlar. Gezgin şehrin sabah gün doğuşunun ya da batışının fotoğrafını çekmek için en iyi konumu ve saati seçerek anı yaşamayı tercih eder.

Birçok noktaya turist, tur otobüsleri ile yolculuk ederken gezgin başına buyruk gezer. Pek çok gezgin gittiği yerde bir araç kiralar. Dilediği mekanı dilediği zaman içerisinde görmek için yolculuğunu kendi planlar.

Bir gezgin için en iyi rehber kendisidir. Araştırır, öğrenme kabiliyetini yöneterek keşfetmeyi ister. Gezdiği yerin tarihini, geçmişini, lezzetlerini, kültürel değerlerini araştırarak öğrenmek ister. Gördüğü ve gezdiği her şeyi yazar.  Kendine has deneyimler yaşar.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir