Doğu Ekspresinde vagon çeşitleri ve özellikleri

Evcil Hayvan Kabul Eden Oteller
20 Mart 2020
Otel Yerine Hostelde Konaklamak İçin 7 Neden
24 Ağustos 2020

Doğu Ekspresinde vagon çeşitleri ve özellikleri

Öyle bir tren yolculuğu düşünün ki, seyahatiniz sırasında yemek yiyebiliyor, uyuyabiliyor, sevdiklerinizle beraber camdan tıpkı bir sinema filmini izler gibi manzarayı seyredebiliyorsunuz. Böyle bir tren yolculuğu tarifi pek mümkün olmayan bir keyif olsa gerek… Saydığımız bu özellikler, “Ölmeden önce yapılması gereken 100 etkinlik” arasında bulunan Doğu Ekspresi ile yolculuğu bu kadar ayrıcalıklı ve özel kılan unsurlardır. Doğu Ekspresinde bu keyifli yolculuğu sunan ise vagon çeşitliliğidir. Bugün standart bir tren yolculuğunda göremeyeceğiniz bir uygulama olan vagon tipleri, yolcular için de büyük bir heyecan yaratmaktadır.

Doğu Ekspresi’nden bu keyifli yolculuktan yararlanabilmek için bilet aldığınızda özellikle vagon çeşitleri arasında kendiniz için en doğru seçimi yapmalısınız. Doğu Ekspresi, yolcularına toplam dört ayrı vagon ile sunmaktadır. Söz konusu vagon çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Pulman
  • Örtülü kuşetli
  • Yataklı
  • Yemekli

Doğal olarak burada aldığınız hizmetin içeriğine göre ödemeniz gereken bedel de değişkenlik göstermektedir. Dilerseniz bu dört vagon çeşidine ve özelliklerine bir göz atalım. Siz de bu keyifli yolculuk için size ve sevdiklerinize en uygun vagonu seçin.

Pulman

Pulman koltuklarda yolculuğunuzu yatakta değil, koltuklarda sürdürürsünüz. Kulağa biraz can sıkıcı gelse de bu koltukların oldukça konforlu olduğunu hatırlatmak gerek. Pulmanla yolculuk yapmanın en büyük avantajı, size harika yol arkadaşlıkları sunmasıdır. 24 saatlik boyunca, yepyeni insanlarla bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu koltukların ortak kullanımlı tuvalet bölümleri vardır. Hatta buralarda birer de priz vardır. Koltuk fiyatları son derece uygun olduğu için iki adet koltuk satın alarak, uyuyabilirsiniz.

Örtülü Kuşetli

Burada da tıpkı pulman seçeneğinde olduğu gibi koltuklar söz konusudur. Aradaki tek fark ise, bu koltukların yatağa dönüştürebilirsiniz. İkişer koltuğun ranza biçiminde karşılıklı olarak sıralandığı vagonlarda, yatağınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Görevliler ihtiyacınız olacak yastık, çarşaf, battaniye gibi şeyleri sizin için temin edecektir.

Yataklı

Doğu Ekspresi’nin en çok ilgi gören ve sevilen vagonlarından biridir. Koltuklar iki kişiliktir. Koltuklar aynı zamanda yatağa çevrilebiliyor. Yataklı vagondan bir tanesini tercih edenler için bu vagonların her birinin özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz: lavabo ve raflar, mini buzdolabı, birden fazla priz, oda sıcaklığını ayarlayabileceğiniz küçük bir klima.

Yemekli

Yemekli vagonda yataklı bölümlere ek olarak dörder kişilik çok şık masalardan oluşur. Zengin bir menüye sahip olan restoranda, eşsiz yemek ve içeceklerin tüketebiliriz. Dileyenler yolcuk boyunca alkol de kullanabiliyor. Restoranın sabit açılış ve kapanış saatleri yoktur. Müşteri olduğu sürece aktif olarak kullanılabilir. Özel bir işletmeye ait olsa bile restoran fiyatları 2020 tarihi itibarıyla oldukça uygundur.

Vagon tercihi vagon tercihi yaparken nelere dikkat etmeli?

Doğu Ekspresi’nde Pulman, Örtülü Kuşetli, Yataklı ve Yemekli olmak üzere dört çeşit vagon vardır. Normal koltuklu vagon ve uzun süreli yolculuklar için pek konforlu değildir. Pulman vagonlar genellikle kısa mesafe yolculuklar için tercih edilmektedir. Örtülü Kuşetli bölümde dört kişilik koltuklar bulunur. Koltuklar istenildiği zaman yatağa dönüştürülebilir. Ayrıca görevliler tarafından temiz nevresim verilmektedir. Yatağınızı kendiniz yapabilirsiniz. Doğu Ekspresi ile yapılacak seyahatte en konforlu bölüm yataklı vagonlardır. Kompartımanda biri altta biri üstte iki yatak, buzdolabı, priz, masa ve lavabo bulunmaktadır. Dört kişilik masaların bulunduğu restorandan oluşan yemek bölümünde uygun fiyata lezzetli yemek yiyebilirsiniz.

Kars Doğu Ekspresi’nde yeme içme

Öncelikle Doğu Ekspresi yolcuları tarafından adeta bir ritüel haline getirilen cağ kebabından bahsetmek istiyoruz. Tren uzun molalar vermediği için inip kebap yiyemezsiniz. Bu yüzden Erzurum’a gelmeden yaklaşık 40 dakika önce kebap siparişlerinizi vermeniz, tren durduğunda inip siparişlerinizi almanız gerekiyor. Öte yandan Kars deyince ilk akla gelen elbette ki, tandırda kaz eti yemektir. Kesinlikle Kars’ta kaz eti yemeden ayrılmayın. Dönerken de mutlaka Kars kaşarı ve gravyer peyniri almayı unutmayın. Kışın gezilmez diyenlere kulak asmayın. Buğulanmış pencerenizden yağan kristal karı izlerken, sıcak kahvenizden bir yudum aldığınızda tüm stresinizden uzaklaşmış olacaksınız. Bir yere varmanın değil, yolda olmanın keyfini alacağınız Doğu Ekspresi seyahati için şimdiden keyifli yolculuklar…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir